O Chmatákově

Gameplay

Nový obyvatel začíná vždy s rybářským prutem, který slouží k lovu ryb. Ty se dají prodat a za utržené peníze si hráč může kupovat další věci, některé potřebné k dalším výdělečným činnostem (např. sekera na sekání dřeva). Kromě toho však existuje spousta předmětů sloužících třeba k boji s NPC, boji s hráči nebo jen na okrasu. Předměty se dají kupovat nebo získávat při dokončení úkolů. Při dělání některých činností se vám zvyšuje stejnojmenná dovednost. Čím je větší, tím ji provozujete rychleji či přesněji (např. při těžení kamenů padají kameny častěji).

Hra je navržena tak, aby každý dělal co ho baví nejvíce, avšak musí vyzkoušet všechny aspekty hry, jelikož je vše smysluplně propojeno. Je potřeba plnit úkoly u obchodníků, abyste získali takzvané „body dovedností“. Tyto body vám ubývají když vylepšujete dovednosti. Nemůže se stát, že po vyčerpání těchto bodů nebudete mít jak splnit další úkol. Úkoly jsou jednoduché tak, že se dají splnit i bez vylepšených dovedností. Důležité je číst informace o předmětech lupou nad inventářem, a předměty které mají možnost být vylepšeny bonusy vylepšit co nejvíce to jde.

Nedílnou součástí Chmatákova jsou souboje jak s NPC tak s lidmi, s lidmi je to ovšem pro radost. Získávat zkušenosti a předměty do úkolů lze pouze zabíjením NPC, ať to jsou slabý „chobotníci“ či bossové, na které se musí spojit více hráčů. Tyto zkušenosti pak vylepšují vlastnosti postavy. Naplno vylepšené dovednosti a vlastnosti pak odemykají talenty, které si daný hráč může zapínat a vypínat dle libosti na určitých místech. Těchto maximálně 5 naráz zapnutých talentů pak určuje, jestli hrajete za tanka, dps či healera.

Ve výsledku je tedy hra o vydělávání, bonusování, XPení, dělání úkolů, vylepšování dovedností, porážení bossů a předhánění se kdo má nejvzácnější předměty. Pro hráče, kteří nemají nikdy dost, je ve hře možnost „resetovat“ postavu. Tím lze získat další exkluzivní předměty.

Hra taky obsahuje různé statistiky těch nejlepších hráčů v daných kategoriích, což dává hráčům důvod stále hrát a snažit se být těmi nejlepšími.

Historie hry

Chmatákov spatřil světlo světa v roce 2004 a původně byl vyvíjen jako grafický chat s postavičkami. To je důvodem, proč jsou ve hře místo postav „smajlíci“. V prvních verzích dokonce vyjadřovali emoce.

Postupem času do Chmatákova přibývaly nové možnosti a funkce, přidaly se peníze a první dovednosti, což definitivně proměnilo Chmatákov v MMORPG.

Začátkem roku 2005 přišla velká změna, kterou bylo předělání veškeré grafiky do 2D pohledu shora dolů. Na přelomu roku 2005 a 2006 přešel Chmatákov zpět na izometrický pohled.

Na Vánoce 2006 byla vydána novější verze s vylepšeným herním jádrem, které umožňuje například střídání dne a noci, možnost světel apod.

V současnosti (2024) je hra stále provozována jako Chmatákov 2, který je aktuální verzí hry. Oficiální server Chmatákova 1.5 byl ukončen. Tato verze obsahuje nové grafické zpracování některých předmětů a zvířat (tzn. Chobotů). Byly přidány další RPG prvky jako bonusování předmětů, souboje s Bossy ve více hráčích, VIP a mnoho dalšího.

Chmatákov 1.5 se skládal i z neoficiálních serverů, jedním z nejúspěšnějších je ChmatJabko nebo CHportál. Bohužel hra od svých nejlepších let zažila úpadek, který byl způsoben ne tak častým upravováním hry jako tomu bylo dříve. Chmatákov měl svá lepší i horší léta. Dnes se ve světě Chmatákova 2 nachází pouze desítky stálých hráčů.

Nedá se říct, že hra by v nejbližší době měla končit, fanoušci ji stále drží a nenechají tuto hru jen tak upadnout.