O Chmatu

O Chmatákově

Chmatákov je 1. česká MMORPG na jejímž vzniku se původně podíleli pouze dva lidé. Byl to Petr Roudenský alias „Gizmo“, který v roce 2004 přišel s nápadem grafického chatu, v němž uživatelé mohou pomocí smajlíků vyjadřovat zároveň své emoce. Tento grafický chat se nadále vyvíjel a přidáním několika důležitých funkcí jako jsou peníze, dovednosti nebo předměty se z Chmatákova nyní stává hra. Druhým zmíněným autorem hry byl grafik Lukáš „Spid3r“ Potužník, pod jehož rukou byla namalována skoro všechna pixelová grafika, která se ve světě Chmatákově kdy objevila. Pixelová grafika ale není jediná, kterou v moderním Chmatákově můžeme najít, tou další je grafika vektorová o kterou se z velké části podílel Tomáš „Flyboj“ Kopecký. Postupem času se také zvětšuje počet dobrovolníků co do hry graficky přispívají.

Jeden z nejstarších dochovaných screenshotů hry Chmatákov.

Mezi historicky první přidané předměty do hry patří rybářský prut, brokovnice a sbíječka. Jedná se o předměty, které ve hře můžeme nalézt i dnes a jsou základními stavebními kameny Chmatákova. Podstatou hry je vydělávání peněz (chmatákovských korun) a náležité využití zabíjením ostatních hráčů nebo koupí vzácných VIP předmětů.

 

Při tvorbě postavy si hráč může vybrat jeden ze základních vzhledů pro svou postavu, poté následuje klíčový výběr povolání. Volbou povolání vyberete, jakým směrem se vaše postava bude ubírat a jakými dovednostmi bude vyčnívat. Aktuálně se ve hře nachází 6 základních povolání s 1 speciálním.

Zabíjení ostatních hráčů neodmyslitelně patří ke Chmatákovu. Výborný způsob jak si vytvořit nové přátele, ale zároveň i nepřátele.
 • Řemeslník – Povolání pro zručné a tvořivé chmatáky. Volbou tohoto povolání se vám otvírají možnosti tvorby předmětů nebo vylepšování zbraní. Všechny řemeslnické dovednosti mu umožňují získávat dost peněz. Díky velkému počtu životů může být řemeslník tvůj hlavní účet, na kterém se budeš ostatním chlubit svými vzácnými VIP předměty.

 • Bojovník – Povolání pro chmatáky co jdou po krvi. Bojovník ti umožní útočit na blízko sečnými zbraněmi, nebo na dálku střelnými zbraněmi. Několika silnými zbraněmi dokáže na jednu střelu ubrat ostatním hodně životů, jako jediné povolání může použít bazuku a ubrat životy několika hráčům najednou.

   

 • Mystik – Možná nejsilnější povolání při soubojích jeden na jednoho. Mystik může svými zbraněmi (mystickými holemi) útočit přes zdi a různé překážky, jako jediný může použít mutovací lektvar, který z něj po určitou dobu udělá mutanta s 510 životy. Vědou navíc může získávat Lebky predátorů, které může v AutoQuestech měnit za velmi pěkné peníze.

 • Lovec – Klíčové povolání při plnění AutoQuestů. Může ochočovat různá zvířata po Chmatákově, navíc Harpunou může velmi rychle ubírat životy ostatním, což z něj dělá velmi silné povolání při soubojích.

 • Pobuda – Slovem chmaták je popisováno přímo toto povolání. Pobuda je zlodějem a antagonistou ostatních hráčů ve světě Chmatákova. Může se skrýt, krást a nebo špehovat dalekohledem. Travičskou holí navíc může trávit ostatní hráče a jako jediný může pokládat miny, nebo používat pistol na kradení. Při soubojích se dokáže ubránit a nabízí největší počet získatelných dovednostních bodů.

 • LéčitelPro ochranu ostatních hráčů je ideální volbou Léčitel. Obvazy může vyléčit poměrně dost poškození a může je použít opakovaně. Léčitelská hůl dokáže hráčům dobít mnoho životů, oživovací holí může ostatní oživovat. Při použití mamutího oka má nejvíce životů ze všech základních povolání. (mimo Řemeslníka) Jako jediný dokáže s maximální Alchymií vytvořit Mutovací lektvary, které jsou důležité pro Mystika.

 • Upír – Speciální bojové povolání, které lze získat zvýšením úrovně na svém účtu na hodnotu 8 a použití příkazu. Pro Řemeslníka je tato hodnota úrovně 5. Upír má k dispozici všechny bojové dovednosti a má velký počet životů. Nevýhodou je, že přeměnou na Upíra přicházíte o bonusy při jiných povolání. (Miny, Mutovací lektvary, Bazuky..)

  Přeměna na Upíra je dlouhý a těžký proces, ale dokončením proměny budete mít počtem životů a dovedností velkou výhodu nad dalšími bojovými povolání.

 


Jakmile si založíte svou postavu je na čase rybařit a vydělat si peníze na tvoření postupu ve hře. Jak budete dál pokračovat je už pouze na vás, Chmatákov má mnoho směrů kterýma se dá udat a objevováním zjistíte sami, který bude pro vás ten nejlepší.

Sice to některé bavit nemusí, ale bez několika chycených ryb by se pořádně začít ani nedalo.

Chmatákov Online

Žánr: MMORPG

Tvůrce hry: Petr „Gizmo“ Roudenský

Počátek vývoje: 11.srpna 2004

Aktuální verze hry: Chmatákov 1.5, Chmatákov 2

Přesunout se na začátek